niedziela, 23 kwietnia 2017

SJPdP - Roncesvalles

Nie wiem czym sobie zasłużyliśmy, że ten pierwszy dzień pielgrzymowania był taki piękny. Pogoda górska idealna - słońce, błękit nieba, temp. trochę poniżej 20 st., lekki zefirek. Może Bóg dał nam taką pogodę na zachętę? Zastanawiam się dlaczego nas powołał na to Camino. Bo mam przeświadczenie, że oprócz własnych intencji idziemy jeszcze po coś.
W dolinach tutaj pełnia wiosny, takiej naszej majowej - łąki już w większości po pierwszym pokosie, a na tych nieskoszonych pełno dmuchawców. I kwiatów wiosennych pełno.
Po drodze spotykamy już znajome twarze - z autobusu, z albergi, kilka razy mijanych po drodze.
Kolegiata w Roncesvalles cudna, a Msza w gronie międzynarodowych pielgrzymów i końcowe błogosławieństwo dla nich niezapomniane. Z tego co zapamiętałem to są tu pielgrzymi z Korei, Chin, Filipin, Nowej Zelandii, Australii, RPA, Argentyny, Brazylii, Litwy, Polski :-) i innych krajów wiele ksiądz wymienił.

Uzupełnienie po Camino:
Spotkaliśmy też jedną Polkę oprócz nas - z Warszawy. Mamy z nią zdjęcie, z nią i z jednym z hospitaleros. Niestety nie wzięliśmy od niej kontaktu, a później już jej na naszym Camino nie spotkaliśmy. To był zresztą nasz podstawowy błąd - czekanie z wymianą kontaktów na później, którego niejednokrotnie już nie było.
I jeszcze jedno - kombinowaliśmy z menu peregrino, tzn. słyszeliśmy, że porcje są duże, więc Ania całej nie zje, a mi też pół by wystarczyło, ale tutaj, w Roncesvalles, nie uznają połówek lub jednej porcji na dwie osoby. Później kilka razy nam się taka sztuczka udała. Trzeba pytać czy się da :-)
Na naszym Camino używaliśmy przewodnika Szymona Pilarza "Camino de Santiago. Przewodnik dla pielgrzymów. Camino Frances, Camino Fisterra". Do tego przy rejestracji w SJPdP otrzymaliśmy podział etapowy trasy z profilem wysokościowym oraz rozpiskę alberg aż do Fisterry z odległościami pomiędzy kolejnymi miejscowościami.
Wg przewodnika (dalej P) przeszliśmy 25,1 km, wg. aplikacji z telefonu (Ap) 25,6 km, a wg rozpiski z biura pielgrzyma z SJPdP (RSJ) 26,5 km, przy sumie podejść ok. 1400 m.
Alberga w starym klasztorze w Roncesvalles - ogromna i b. czysta. Noclegi na piętrowych łóżkach w czteroosobowych boksach, na każde piętrowe łóżko szafa i jedno gniazdko. Łazienki i ubikacje czyściutkie, kuchnia do dyspozycji też bardzo fajna.

Pod górę, pod górę, pod górę ...

 Pireneje - piękne góry :-)
 
Widać już Roncesvalles, ale w tym miejscu nogi jeszcze nie wiedziały, że dopiero się zmęczą

 Przygotowanie do Mszy św. w kościele w Roncesvalles
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz